Menu Zamknij

Czym jest wyzwanie pisarskie?

Nigdy nie lubiłam wyzwań pisarskich, szczególnie gdy byłam młodsza. Czułam, że mnie ograniczają, narzucają mi jakieś wymagania. I wystarczy, że w jednym momencie podwinie mi się noga, by zawalić wszystko. Tak było do momentu, gdy zaczęłam spoglądać na nie zupełnie inaczej. Korzystać z tego, co mają mi do zaoferowania.

Jest taki moment w filmie „Vanaya” (jeśli nie znasz tego filmu, gorąco polecam), w którym główna bohaterka poznaje historię swojego ludu. Cała ta scena zamknięta jest w jednej piosence. Ilekroć jej słucham, mam ciary! Czuję powiew wiatru na twarzy, zapach oceanu i chłód rozpylonych w powietrzu kropli słonej wody. Niby to tylko animacja, a ja nie potrafię oderwać oczu od łodzi sunących ku nieznanemu oraz od ludzi cieszących się podróżą, której celem jest nadzieja na nowy dom. Oni mogli zostać na bezpiecznej wyspie, lecz zamiast tego wybierali ryzykowny rejs. I tak sobie myślę, że podobnie wygląda historia ludzkości jako takiej. Nasi przodkowie mogli siedzieć w jednym miejscu, ale zamiast tego wyruszali przed siebie w poszukiwaniu wyzwań.
Dzisiaj może nie odkryjemy nowego kontynentu, jednak gdzieś w duszy wciąż jesteśmy gotowi do prób, jakie stawia nam życie. Nie wszystkich. Czasem warto odpuścić, dać sobie przestrzeń na oddech. A potem wybrać jedno z wielu wyzwań, którym możemy stawić czoła. Dlaczego nie spróbujesz czegoś związanego z pisaniem?

Jak wygląda wyzwanie pisarskie?

Spotkałam się z trzema różnymi sposobami organizowania takich wyzwań:

  • pisanie określonej ilości znaków bądź słów każdego dnia przez jakiś okres
  • pisanie na zadawane tematy
  • wyzwanie z kartami pracy dotyczącymi konkretnej kwestii.

Każdy z nich da Ci inny efekt i to jest pierwsza rzecz, co do której musisz mieć świadomość. Także metoda działania oraz ilość pisania będą prawdopodobnie zróżnicowane. I chyba dlatego polecam branie udziału we wszystkich trzech typach wyzwań, jeśli tylko masz taką okazję.

Pisanie określonej liczby słów

Słów albo znaków – ja przyzwyczaiłam się do patrzenia na to pierwsze, choć w Polsce zasadniczo stosuje się liczenie w znakach.

Pisanie na zadawane tematy

Karty pracy dotyczące konkretnej kwestii

Wyzwanie pisarskie czy wyzwanie dla pisarzy?

No dobrze, to na koniec została mi jeszcze jedna kwestia do poruszenia. A mianowicie, czy wyzwanie pisarskie to wyzwanie dla pisarzy? Czy też raczej wyłącznie dla pisarzy? I to takich, którzy mają na swoim koncie przynajmniej kilka opowiadań i powieści

[ZAKOŃCZENIE]

Wyzwanie Lady V.

  • jak było rok temu
  • jak jest teraz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *